Zasady – pojazd OSK

ZASADY PRZEPROWADZANIA EGZAMINU PAŃSTWOWEGO PRAWA JAZDY
NA POJEŹDZIE OSK

Dotyczy pojazdów kategorii AM, A1, A2, A, B lub B+E

Zgodnie z art. 53 ust.4a ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r.
(t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 341 ze zm.) praktyczna część egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1,A2, A, B, lub B+E na wniosek i koszt osoby egzaminowanej, jest prowadzona wskazanym pojazdem Ośrodka Szkolenia Kierowców (OSK), który prowadził szkolenie tej osoby.

Wyznaczenie terminu egzaminu na wskazanym pojeździe OSK

W celu zapisania się na egzamin na wskazanym pojeździe OSK kandydat na kierowcę lub osoba upoważniona każdorazowo podczas wyznaczania terminu egzaminu składa wniosek kandydata na kierowcę oraz oświadczenie OSK w sprawie podstawienia pojazdu na część praktyczną egzaminu państwowego osobiście w Sali Obsługi Klienta lub na adresy e-mail: planowanie@word.szczecin.pl. (dot. egzaminów w Szczecinie) oraz barlinek@word.szczecin.pl (dot. egzaminów w Barlinku).
W/w druki dostępne są w Informacji Ośrodka lub do pobrania na stronie internetowej WORD Szczecin:

  • egzamin na pojeździe OSK – oświadczenie kandydata – pobierz,
  • egzamin na pojeździe OSK – oświadczenie Ośrodka Szkolenia Kierowców – pobierz.

Ważne! Oświadczenia należy złożyć nie później niż 5 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu.
W przypadku złożenia oświadczeń po przekroczeniu w/w terminu wnioski mogą zostać przez WORD nie uwzględnione.

Uwaga! Przed przystąpieniem do egzaminu państwowego osoba egzaminowana składa potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię lub wydruk wypełnionej karty przeprowadzonych zajęć z części praktycznej szkolenia, jeżeli egzamin ma być przeprowadzany pojazdem Ośrodka Szkolenia Kierowców, w którym było przeprowadzone szkolenie uzupełniające lub z udziałem instruktora, który je przeprowadzał (zgodnie z § 10 ust. 2 pkt 5 rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach – Dz. U. z 2023 poz. 2659).
Kartę przeprowadzonych zajęć z części praktycznej szkolenia należy złożyć wraz z wnioskiem o egzamin na pojeździe OSK i oświadczeniem ośrodka o udostępnieniu pojazdu.

Rezygnacja z udostępnia pojazdu przez OSK

Ośrodek Szkolenia Kierowców, który złożył powyższe oświadczenie, może odmówić udostępnienia pojazdu oraz zawiadomić o tej odmowie osobę egzaminowaną i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego nie później niż 5 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu.

WORD Szczecin i OT w Barlinku zobowiązują OSK do złożenia informacji o rezygnacji z udostępnienia pojazdu w formie pisemnej (art. 53a ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami).

Jeżeli Ośrodek Szkolenia Kierowców, którego pojazdem miała być przeprowadzona część praktyczna egzaminu państwowego, nie udostępnił tego pojazdu w wyznaczonym terminie egzaminu i nie zawiadomił o odmowie udostępnienia pojazdu w wyżej wskazanym terminie, część praktyczna egzaminu kandydata na kierowcę może zostać przeprowadzona pojazdem WORD, jeśli pojazd danej kat. jest w tym czasie w dyspozycji Ośrodka.

Zgodnie z art. 53a ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami, w przypadku, gdy OSK nie udostępnił pojazdu w wyznaczonym terminie i nie zawiadomił o odmowie udostępnienia pojazdu w terminie w/w, dodatkowy koszt przeprowadzenia tej części egzaminu pojazdem WORD jest pokrywany przez ten Ośrodek Szkolenia Kierowców.

Podstawienie pojazdu przez OSK

Pojazd podstawiany przez OSK, na którym ma zostać przeprowadzony egzamin musi spełniać warunki techniczne określone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 2022 z póżn. zm.).

Pojazd musi posiadać aktualne badania techniczne oraz ważne ubezpieczenie OC pojazdu (dowód rejestracyjny i polisa OC do wglądu).

Pojazd winien być czysty, szyby przejrzyste bez rosy i szronu oraz ma mieć właściwe ogumienie.
Pojazd musi posiadać sprawne urządzenie rejestrujące, spełniające zapisy §7 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz. U. z 2023 poz. 2659).
W przypadku braku spełnienia wszystkich powyższych warunków pojazd OSK może zostać nie dopuszczony do egzaminowania.
Pojazd OSK podstawiany jest do WORD 30 minut przed wyznaczoną godziną egzaminu praktycznego.

Ważne! Pojazdy pozostawione na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w żadnym stopniu nie podlegają nadzorowi, czy też zabezpieczeniu przez WORD.

Ośrodek Szkolenia Kierowców jest zobowiązany do odebrania podstawionego pojazdu niezwłocznie po zakończonym egzaminie.
Zgodnie z art. 53.4a. – art. 54b. Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami
(t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 341 z poźn. zm.)