Procedury bezpieczeństwa funkcjonowania Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie dla interesantów oraz organizacji egzaminów państwowych na prawo jazdy i szkoleń w okresie rygorów i ograniczeń związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego
§1
Procedury ogólne
- Z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego i potrzebę minimalizowania ryzyka Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie (WORD) wprowadza do odwołania ograniczenia
w funkcjonowaniu siedziby Ośrodka. - Kontakt z WORD w Szczecinie odbywa się z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej, telefonicznej, korespondencji tradycyjnej oraz osobiście w siedzibie Ośrodka.
- Bezpośrednia obsługa klienta odbywa się z zachowaniem następujących zasad:
- Na teren Ośrodka mają wstęp tylko osoby korzystające z usług Sali Obsługi Klienta oraz bieżąco zapisane na egzamin/szkolenie, bez osób towarzyszących za wyjątkiem osób upoważnionych szczegółowymi przepisami (tłumacz języka migowego, tłumacz przysięgły, instruktor).
- Kontakt osobisty w sprawach dotyczących pozostałej działalności WORD jest możliwy po uprzednim telefonicznym umówieniu wizyty z pracownikiem merytorycznym.
- Osoba zgłaszająca się do Ośrodka powinna być zdrowa oraz może mieć założoną maseczkę zasłaniającą usta i nos. Powyższa rekomendacja dotyczy również osób towarzyszących upoważnionych szczegółowymi przepisami (tłumacza języka migowego, tłumacza przysięgłego, instruktora).
- Pracownik Wydziału Obsługi Klienta, egzaminator oraz wykładowca są uprawnieni do żądania zdjęcia maseczki przez osobę zgłaszającą się do Ośrodka w celu potwierdzenia jej tożsamości.
- W siedzibie Ośrodka w widocznych miejscach znajdują się tzw. Punkty dezynfekcji wyposażone w dozowniki z płynem dezynfekującym oraz wywieszoną informacją, jak skutecznie dezynfekować ręce.
- Interesanci po wejściu do siedziby Ośrodka są zobowiązani do dezynfekcji rąk oraz przestrzegania zalecanych minimalnych odległości, a także stosowania się do poleceń i umieszczonego oznakowania.
§2
Procedury szczegółowe
1. Procedura egzaminu teoretycznego na prawo jazdy:
- Dla zwiększenia bezpieczeństwa i ograniczenia do niezbędnego minimum czasu oczekiwania na miejscu, osoba zapisana na egzamin teoretyczny zgłasza się do siedziby Ośrodka wejściem A – 5 minut wcześniej przed wskazaną godziną egzaminu.
- Osoba zapisana na egzamin w przypadku stwierdzenia u siebie objawów choroby lub chora ma prawo do zmiany terminu egzaminu przed wyznaczoną godziną egzaminu bez konsekwencji utraty płatności.
- Po wejściu do budynku osoba zapisana na egzamin teoretyczny zobowiązana jest do dezynfekcji rąk i zachowania zalecanych minimalnych odległości od innych osób.
- Przed przystąpieniem do egzaminu osoba może zostać poddana kontrolnemu pomiarowi wysokości temperatury. W przypadku stwierdzenia, że osoba zgłoszona wykazuje objawy chorobowe, tj. gorączkę, kaszel, duszności, WORD w Szczecinie ma prawo odmówić przyjęcia tej osoby na egzamin bez konsekwencji utraty opłaty. Opłata za egzamin podlega wówczas zwrotowi lub wykorzystaniu w późniejszym terminie.
- W sali egzaminacyjnej – w Punkcie potwierdzenia tożsamości – kandydat okazuje egzaminatorowi ważny dokument potwierdzający tożsamość, w przypadku zasłaniania ust i nosa maseczką, odchyla maseczkę tak, aby była widoczna cała twarz.
- Kandydatom oraz osobom towarzyszącym upoważnionym szczegółowymi przepisami (tłumacz języka migowego, tłumacz przysięgły, instruktor) rekomenduję się noszenie maseczek ochronnych przez cały czas trwania egzaminu.
- Po zakończonym egzaminie teoretycznym osoby opuszczają salę egzaminacyjną kierują się do wyjścia zgodnie z oznakowaniem i z zachowaniem zalecanych minimalnych odległości. O kolejności wyjścia osób z sali decyduje egzaminator.
2. Procedura egzaminu praktycznego na prawo jazdy:
- Dla zwiększenia bezpieczeństwa i ograniczenia do niezbędnego minimum czasu oczekiwania na miejscu, osoba zapisana na egzamin praktyczny zgłasza się do siedziby Ośrodka wejściem B – 5 minut wcześniej przed wskazaną godziną egzaminu.
- Osoba zapisana na egzamin w przypadku stwierdzenia u siebie objawów choroby lub chora ma prawo do zmiany terminu egzaminu przed wyznaczoną godziną egzaminu bez konsekwencji utraty płatności.
- Po wejściu do budynku osoba zapisana na egzamin praktyczny zobowiązana jest do dezynfekcji rąk i zachowania zalecanych minimalnych odległości od innych osób.
- Przed przystąpieniem do egzaminu osoba może zostać poddana kontrolnemu pomiarowi wysokości temperatury. W przypadku stwierdzenia, że osoba zgłoszona wykazuje objawy chorobowe, tj. gorączkę, kaszel, duszności, WORD w Szczecinie ma prawo odmówić przyjęcia tej osoby na egzamin bez konsekwencji utraty opłaty. Opłata za egzamin podlega wówczas zwrotowi lub wykorzystaniu w późniejszym terminie.
- Przed wejściem na plac manewrowy – w Punkcie potwierdzenia tożsamości – kandydat okazuje egzaminatorowi ważny dokument potwierdzający tożsamość,
w przypadku zasłaniania ust i nosa maseczką, odchyla maseczkę tak, aby była widoczna cała twarz.
- W czasie stanu zagrożenia epidemicznego egzaminy praktyczne prowadzone są na pojazdach Ośrodka, pojazdach OSK oraz pojazdach własnych uprawnionych obowiązującymi przepisami w tym zakresie. Przeprowadzenie egzaminu praktycznego na pojeździe nie będącym w dyspozycji Ośrodka jest możliwe pod warunkiem podstawienia tego pojazdu na minimum 30 minut przed wyznaczoną godziną egzaminu, w celu jego sprawdzenia i dezynfekcji.
- Egzaminy praktyczne kategorii A, A1, A2, AM prawa jazdy prowadzone są
w kaskach ochronnych Ośrodka z zainstalowanym systemem łączności. WORD dopuszcza używanie dostarczonych przez osobę egzaminowaną lub OSK atestowanych kasków wyposażonych w system łączności lub atestowanych kasków umożliwiających korzystanie z wyodrębnionych systemów łączności. Łączność między egzaminowanym i egzaminatorem odbywa się wówczas w sposób ustalony przed egzaminem z użyciem zestawu do komunikacji dostarczonego przez zdającego lub OSK. - Kandydatom oraz osobom towarzyszącym upoważnionym szczegółowymi przepisami (tłumacz języka migowego, tłumacz przysięgły, instruktor) rekomenduję się noszenie maseczek ochronnych przez cały czas trwania egzaminu.
- Po zakończonym egzaminie praktycznym osoba zostaje skierowana przez egzaminatora do wyjścia z placu manewrowego zgodnie z oznakowaniem.
3. Procedura organizacji szkoleń:
- Dla zwiększenia bezpieczeństwa i ograniczenia do niezbędnego minimum czasu oczekiwania na miejscu, osoba zapisana na szkolenie zgłasza się do siedziby Ośrodka wejściem A – 10 minut wcześniej przed wskazaną godziną szkolenia.
- Osoba zapisana na szkolenie w przypadku stwierdzenia u siebie objawów choroby lub chora ma prawo do zmiany terminu szkolenia przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia zajęć bez konsekwencji utraty płatności.
- Po wejściu do budynku osoba zapisana na szkolenie zobowiązana jest do dezynfekcji rąk i zachowania zalecanych minimalnych odległości od innych osób.
- Przed przystąpieniem do szkolenia osoba może zostać poddana kontrolnemu pomiarowi wysokości temperatury. W przypadku stwierdzenia, że osoba zgłoszona wykazuje objawy chorobowe, tj. gorączkę, kaszel, duszności, WORD w Szczecinie ma prawo odmówić przyjęcia tej osoby na szkolenie bez konsekwencji utraty opłaty. Opłata za szkolenie podlega wówczas zwrotowi lub wykorzystaniu w późniejszym terminie.
- Przed wejściem na salę szkoleniową uczestnik szkolenia okazuje pracownikowi Wydziału Obsługi Klienta lub wykładowcy ważny dokument potwierdzający tożsamość, w przypadku zasłaniania ust i nosa maseczką, odchyla maseczkę tak, aby była widoczna cała twarz.
- Uczestnikom szkolenia rekomenduje się noszenie maseczek przez cały czas trwania zajęć, a także podczas przerw w budynku Ośrodka.